Вчора, 19 серпня, українці відзначали День бджоляра. Вчора ж на міській площі Незалежності у Кременчуці пройшов Спасо-яблуневий та медовий ярмарок, на якому місцеві бджолярі представили власну продукцію. Саме там вдалося поспілкуватись зі справжнім знавцем та майстром «солодкої» справи. Про тонкощі майстерності та користь від меду розмова пішла з потомственим бджолярем Володимиром Лисенком. Детальніше — в матеріалі.
Як усе починалось?
— Займаюся бджолярством з 15 років. Це ремесло передав мені у спадок батько. Коли його не стало, допомагав дядько. Ще до армії я мав 10 вуликів. Основним місцем моєї роботи є підприємство «Благоустрій Кременчука», там я майстер.
Чи мають бджоли характерні особливості? Чи відчувають господаря?
— Неодмінно! Вони мають тонке відчуття настрою, характеру. Знають господаря. Я ніколи не вдягаю захисний шолом, той, котрий використовують бджолярі. Ходжу до своїх бджілок без шолому, спілкуюсь із ними, так би мовити, на пряму. Жодного разу не траплялось непорозумінь!
Є правила поведінки біля вуликів?
— Не варто різко рухатись або створювати шум. Ваші рухи мають бути плавними, не має бути жодних сторонніх запахів чи негативних емоцій! Всьо повинно бути натуральним — одяг, косметика для рук.
Ваш мед гречаний?
— Є різний. І гречаний, вивозимо вулики за 10 км від себе на гречку, і липовий, і з різнотрав’я та соняшника.
Який мед найбільш корисний для кременчужан?
— Гречаний мед показаний для підтримки роботи судин та серця. Для профілактики захворювань органів дихання корисно вживати перший весняний мед з білої акації, мед з різнотрав’я корисний для органів травлення. А загалом, вибір меду — то справа смаку!
Якому меду надають перевагу кременчужани?
— Давно не було у надлишку гречаного меду, тож люди скучили за ним. Цінний мед з білої акації, він найбільш ніжний.
Як мешканцям уберегтися від підробок?
— Слід мати справу з майстарми, котрі відповідають за якість свого продукту! Я можу гарантувати свою (сміється). Особисто я у супермаркеті мед не купую.
Які товари бджільництва сьогодні користуються попитом?
— Прополіс — це прекрасний антисептик з дією антибіотика. Квітковий пилок, який має 37 корисних мікроелементів. Вживати слід наступним чином: по одній чайній ложечци раз на день після їжі. Це природний замінник вітамінів, що здатен відновити імунітет та стимулювати увесь ваш організм. Єдине, алергікам варто бути обережними.
Чи часто люди купують мед у сотах? чи має місце така екзотика сьогодні?
— Так, сьогодні я порізав одну рамку і вже продав її.
Скільки може наносити меду одна бджолина сім’я за сезон?
— 50 кг з вулика — це дуже добрий показник.
Фото, інтерв’юер — Ірина Горнєва, автор тексту — $mirnoVa