Експерт Інституту політичної освіти Олександр Солонтай навчав кременчужан в рамках закону протистояти свавіллю корумпованих чиновників. Приводом для зустрічі молодого і абмітного політика та політичного експерта з кременчуцькими громадськими активістами, журналістами та представниками політичних сил стали лекції про важелі контролю над діяльністю місцевих чиновників.
Екс-теле- та радіоведучий, громадський діяч, викладач Інституту політичної освіти та експерт з конролю роботи місцевої влади, один з лідерів об’єднання «Сила людей» Олександр Солонтай, котрий не програв жодного суду з місцевою владою, до нашого міста з першою лекцією завітав минулої весни, після виступів у Полтаві та Києві. Цьогоріч Солонтай удруге відвідав Кремінь наприкінці лютого в рамках проекту «Школа свідомого громадянства», організованого ВУМ («Відкритий університет Майдану»).
Минулоріч експерт почав спілкування з кременчужанами з того, що, проаналізувавши роботу місцевих органів влади за її Інтернет-ресурсом, тобто сайтом міської ради як офіційним джерелом інформації про діяльність кременчуцького виконкому, зробив свій не надто втішний висновок. Мовляв, все начебто і відбувається в рамках чинного законодавства, втім є підводні камені, які можуть використовуватись владою за корумпованими схемами «собі на руку». Навівши приклади та провівши паралелі з органами місцевого самоврядування інших областей України, лектор пояснив суть контролю за роботою влади. Як виявилося, він полягає в тому, щоби відслідковувати через медійний простір звіти про роботу органів самоврядування, переглядати їхні робочі плани, відвідувати владні відкриті засідання усіх комісій, президій, робочих груп та пленарних засідань тощо. Це надасть можливість слідкувати за логікою дій нашої влади.
Олександр наголосив, що подібні речі стали можливим після Майдану, адже тепер, згідно Закону України, будь-який документ набуває чинності тільки після того, як оприлюднюються в Інтернт-мережі. Укриття ж звітної документації погрожує відповідальним за скоєння таких дій особам штрафом у розмірі 420 гривень за кожен «ПРИХОВАНИЙ» від громадськості документ.
Також Олександр пояснив, що контроль за процесами, котрі відбуваються у владі, важливий не тільки для громадських активістів чи політичних лідерів демократичних проєвропейськи налаштованих сил, але і для самих містян та пересічних громадян, українців. Надважливо формувати громаду, котра вимагає, а не клянчить, громаду, котра усвідомлює власні права і готова боротися за них. Адже самосвідомість лежить в основі розбудови здорового суспільства, у якому взагалі працює Закон. Відтак, ми самостійно мусимо побудувати саме таке суспільство і виховати саме таку громаду, кожен у своєму місті, селі чи області. Будуючи нову країну, починаючи кожен із себе.
Цьогоріч мова пішла про неодмінність вчасного оприлюднення органами місцевого самоврядвання рішень та проектів, з метою ознайомлення з ними громади та подальшого контролю з її боку. Олександр наголосив, Закон «Про місцеве самоврядування в Україні» примушує владу оприлюднювати рішення та проекти рішень. В той самий час, Закон «Про доступ до публічної інформації» (ст.17) наголошує на терміні оприлюднення — за 20 днів до ухвалення рішення. Також, Солонтай підкреслив, що відсутність дати у проекті рішення виконкому — це привід для будь-якого незадоволеного таким рішенням законно його скасувати!
Загалом, про складні речі соціального інженерингу та мотивацію громади до активної суспільної позиції Олександр Солонтай зазвичай, у звичній йому манері, говорить із гумором, зрозумілою мовою.Тож, робімо висновки панове і трансформуймо енергію думок та прагнень у пружну енергію дій. Створюймо свою реальність, не чекаючи, поки за нас її вирішить хтось інший.
Відгуки щодо сьогоденної актуальності порад політичного експерта можна лишати у коментарях під статтею. Долучаймося до аналізу якісних змін пост-майданівського суспільства і тим самим активізуймо кременчуцьку громаду разом!
Фото до матеріалу взяті з вільного доступу в Інтернеті
Автор матеріалу $mirnoVa, лекції Солонтая, Кременчук