Вчора Кременчук згадував події дворічної давнини, сумні і страшні події в Іловайську. Спершу память загиблих вшанували на свіштовському кладовищі, потім урочисто відкрили обеліск. Ввечері на одній з центральних площ міста — площі Незалежності — на великому екрані показали фільм, присявчений тим подіям. Кременчужани пам’ятають..
Джерело інформації Kremen Pressa
У Кременчуці до річниці Іловайської трагедії встановили пам’ятний знак учасникам АТО та пам’ятну дошку загиблим під Іловайськом бійцям. Композиція пам’ятника складається з металевої корони у вигляді Тризуба, що символізує державу Україну; цей символ є основою стели, з якої здіймаються символи військової звитяги, мужності та справедливої відплати – ковані мечі підняті вістрям вгору. В просторі між мечами розташована підставка у вигляді язиків полум’я для запалювання Вогню Пам’яті на час проведення меморіальних заходів. Поруч розташована меморіальна плита, присвячена бійцям загиблим під Іловайськом.
Таким чином Кременчук приєднався до державних заходів з відзначення річниці Іловайської трагедії. Минуло два роки з тих кривавих подій, які докорінно змінили хід війни України з Росією. Події під Іловайськом — це не тільки трагедія, це також історія підступності російських військових та героїзму українців, які зупинили російський наступ і здобули в бою докази російського вторгнення на територію України.
Тож, вчора у парку «Ювілейний» за ініціативи громадських організацій ветеранів та учасників Антитерористичної операції нашого міста, Кременчуцької спілки ковалів Полтавщини та за підтримки міської влади відбувся мітинг, присвячений другим роковинам Іловайської трагедії та відкриття пам’ятного знаку учасникам антитерористичної операції та пам’ятної дошки загиблим під Іловайськом бійцям. В Україні це лише третій викований ковалями пам’ятний знак, присвячений подіям на сході нашої держави.
В подальшому у Кременчуці планується в пам’ять про загиблих кременчужан встановити іменні ковані хрести у вигляді мечів, встромлених у землю, які продовжать алею Слави.
Нагадаємо, що в 2014 в Іловайську, що на Донеччині, в оточенні опинилися кілька тисяч українських військових. Це були як бійці Збройних сил України, так і добровольці. За офіційними даними, більше 300 воїнів полягли в Іловайському котлі. Та свідки тієї трагедії стверджують, що їх не менше 1000. Вніс свою сумну лепту цього сумного реєстру і Кременчук. Кременчуцька громада провела в останню путь вже 40 героїв, чиї імена навіки будуть вписані в історію держави і міста, 8 з них загинули під Іловайськом.
Першим звернувся до учасників заходу міський голова Віталій Малецький.
— Подвиг Героїв нетлінний, кременчужани завжди пам’ятатимуть кращих своїх синів, які віддали свої життя за цілісність і незалежність України, мир і щастя на кременчуцькій землі, — підкреслив міський голова. Віталій Малецький висловив співчуття рідним і близьким загиблих героїв, а також щирі слова подяки і низький уклін всім учасникам АТО, волонтерам.
На заході також виступили голова Громадської організації «Всеукраїнська Спілка учасників АТО, бойових дій та миротворчих місій», учасник подій під Іловайськом Анатолій Лукіянчук, учасник подій під Іловайськом, сержант батальйону «Донбас» Олег Штефан, голова громадської організації «Координаційний центр об’єднань ветеранів АТО, Збройних Сил, інвалідів війни, учасників бойових дій, локальних конфліктів і миротворчих місій та волонтерів» Володимир Поляков, а також Олександр Оловаренко, який виносив з під обстрілів з поля бою українських бійців.
Право відкрити пам’ятний знак Героям Антитерористичної операції, та меморіальну плиту бійцям, загиблим під Іловайськом, було надано матері загиблого захисника України Олексія Борищака Людмилі Борищак, голові Громадської організації Всеукраїнська Спілка учасників АТО, бойових дій та миротворчих місій, учаснику подій під Іловайськом Анатолію Лукіянчуку та учаснику Антитерористичної операції , учаснику подій під Іловайськом Юрію Самійленку. Відкриття відбувалося під фонограму пісні «Ти головне повертайся живим…».
Панахиду за усіма загиблими героями відслужив Владика Федір — архієпископ Полтавський і Кременчуцький. Після цього всі присутні вшанували їх пам’ять хвилиною мовчання. На честь полеглих героїв прозвучали і залпи військового салюту та відбулося урочисте проходження військових Кременчуцького гарнізону, нацгвардійців та учасників АТО. Свічу Пам’яті біля пам’ятного знаку запалили матір загиблого бійця Артема Носенка Валентина Носенко, учасник майдану, учасник АТО Володимир Дзюба та волонтер Ірина Митрофанова. Після офіційної частини всі присутні поклали квіти до пам’ятного знаку.
Джерело інформації Kremen Pressa
Фото Марина Доценко