У травні в Україні вийшла серія з трьох документальних фільмів під назвою «Ucrazyans». Три українських режисери зняли кіно про громадські ініціативи людей, які здаються божевільними, бо переборюють, здавалось би, незворушну систему. Взагалі, лейтмотив стрічок — історії про людину або групу людей, здатних боротися проти системи. Проект реалізовано завдяки грантовій програмі, що підтримує українські суспільні ініціативи.
Джерело — Platfor.ma
Шалені суспільні зміны останніх років надихнули режисерів – Сергія Андрушка, Дмитра Тяжлова (у серпні разом з командою однодумців привозив до Кременя одноденний кінофест короткого метру «Кінобус») та Дмитра Коновалова – створити серію фільмів про українців, що кинули виклик старому порядку. Серіюя фільмів «Ucrazyans» про зрушення, що стали результатом Революції гідності, та нашу роль в цьому новому для країни порядку денному.
«ПРОТИДІЯ»
Фільм слідкує за процесом боротьби за прозорі процедури та дотримання законодавства, а також досліджує створення нового апарату управлінців України.
Через півтора роки після завершення Євромайдану рівень сприйняття корупції залишається надзвичайно високим. Водночас в країні досі не призначений антикорупційний прокурор. Водночас в Україні має відкритись Антикорупційне бюро для виявлення корупціонерів серед високопосадовців.
Вже набрано перших 70 детективів, які, щоправда, не можуть працювати без антикорупційного прокурора…
Режисер Сергій Андрушко:
«Тема моєї відеоісторії – вибори антикорупційного прокурора в Україні. У мене було дві причини її обрати. Перша – це зашкальний рівень гостроти проблеми корупції, і друга – камера мала опинитись там, де раніше бути не могла.. Ще 10 років тому під час роботи репортером мені пропонували хабар за сюжет у розмірі місячної зарплати. Я його не торкався. Бридке. Природа тих, хто бере і дає хабарі, мені не близька. Але я її вивчаю, бо щодня займаюсь антикорупційними розслідуванням як журналіст. Думаю, українців зацікавить те, що відбувається в «їхньому домі» насправді, без ширми».
«ПОБУДОВА КОАЛІЦІЙ ТА ПАРТНЕРСТВА»
Реанімаційний Пакет Реформ (РПР) – унікальна для України громадська платформа. Чи не вперше численні неурядові організації і експерти з усієї України об’єднали свої зусилля, аби скоординувати роботу для розробки та реалізації ключових реформ в Україні. В обєктиві знімальної групи цього разу — команда чиновників, що працює над втіленням реформи судновладства.
Режисер Дмитро Тяжлов:
«В історії України ніколи не було громадянської ініціативи, яка б мала такий вплив на законотворення, як Реанімаційний пакет реформ. Понад 50 проектів, розроблених РПР, стали законами. Вищий орган управління РПР зараз об’єднує 46 громадських організацій. Ідея того, що задля досягення комплексних завдань ми маємо об’єднувати зусилля, домовлятися про пріоритети та доносити думку саме спільноти, а не окремих гравців і є одним з ключових меседжів фільму».
«ПОБУДОВА ГРОМАД ДОНБАСУ»
За результатами виборів 2015 року в більшості міст Донецької області до влади знову прийшли колишні представники Партії регіонів. Проукраїнські депутати, які пробились до міських рад, не володіють достатніми знаннями, щоб успішно протистояти старим корупційним схемам. Головні герої фільму – активні учасники громадського руху «Сильні громади Донеччини». Спостерігаючи за їхніми активістськими діями, ми стаємо свідками трансформації громадянського суспільства Донбасу та зародження нової української політичної еліти.
Режисер Дмитро Коновалов:
«Завдання документаліста полягає в тому, щоб у вузькій соціальній темі знайти універсальні цінності, зрозумілі і близькі кожному. Наш фільм — це спроба показати процес створення нової української політичної еліти. У широкому сенсі це фільм про поляризацію українського суспільства на Донбасі. Ми бачимо, наскільки сильно стара система влади чинить опір будь-яким спробам контролю і впливу на неї».
Матеріал опубліковано за сприяння Фонду розвитку українських ЗМІ посольства США в Україні.