У Кременчуці віднедавна, а саме протягом останніх двох років, активно діє осередок Національної Скаутської Організації України ПЛАСТ. Пластуни, як називають себе самі скаути, мають на меті саморозвиток та самовиховання молоді, націлені на патріотизм та вміння виживати у екстрамальних умовах. Це, на думку очільника Кременчуцького осередку організації Максима Оченаша, сприяє формуванню самосвідомости та неабияк гартує характер української молоді. Чим ще задля самовдосконалення займаються кременчуцькі скаути – дізнайтеся з матеріалу.
Хто ж такі скаути?
Скаут, або Пластун, перекладається як розвідник. Скаутський рух загалом є міжнародним неполітичним молодіжним рухом. Його метою є активізація молодих людей та залучення їх до участі у суспільних процесах, що протікають в країні. ПЛАСТ — це український скаутський рух.
— Наша молодь має на меті підтримку власного фізичного та розумового розвитку. Пластуни є патріотами. Кожен пластун свідомий того, що саме його діяльність у суспільстві змінює і створює це саме суспільство. Отже, пластун – це без перебільшення свідомий та відповідальний громадянин якісно нової проєвропейської України, — говорить Максим Оченаш, голова Кременчуцької міської організації ПЛАСТ, учасник ГО «Майдан.Кременчук». – Діти у захваті від наших занять. Днями мені зателефонували педагоги Кременчуцького колегіуму №25 і повідомили, що серед найяскравіших спогадів минулого навчального року учні найчастіше називали цьогорічний похід до лісу з представниками ПЛАСТу.
Ініціатором скаутського руху у Кремені одразу після Революції Гідності стала молодь кременчуцького осередку ГО «Майдан». Познайомившись з пластунами з Полтави, кременчужани вирішили заснувати Кременчуцький осередок (станицю) ПЛАСТу. Пластовий рух поширений по всій Україні, найбільші його осередки діють у Харкові, Києві, Львові, Тернополі, Франківську. Активно розвиваються станиці Східної та Центральної України.
Які вони – кременчуцькі скаути та їхні цінності?
НСОУ ПЛАСТ є військово-патріотичною організацією для активної молоді, діяльність якої надзвичайно актуальна за суспільно-політичних обставин українського сьогодення, включаючи війну на Сході України. Адже, скаути не сидять на місці, вони рухливі і готові до виживання в складних умовах. Пластуни рушають в походи і володіють спеціальними знаннями щодо того, як поводитись в умовах, де немає звичного комфорту міських квартир чи сучасно оснащених заміських будинків.
ПЛАСТ співпрацює з Міністерством освіти і науки України, а також, входить до Всесвітньої організації скаутського руху, яка налічує близько 31 мільйона скаутів по всьому світу. Кременчуцький скаутський осередок ПЛАСТу в свою чергу налічує 26 осіб сталих членів колективу, 10 з яких – повнолітні.
Орієнтиром для самовиховання кременчуцьких пластунів є Пластовий закон. У ньому прописано 14 пунктів, так званих «точок», яким повинен відповідати скаут. Пластун повинен бути сумлінним, справедливим, врівноваженим, корисним для суспільства та інше. Фактично, саме ці риси характеру мала б розвивати в собі кожна людина.
До всього, у вихованні скаутів-підлітків у Кременчуці використовується унікальна скаутська методика, заснована на практичних зовнішніх діях, як то знання лісу, водний спорт, піші мандрівки, скелелазіння інше. Все це, на щире переконання старших скаутів-пластунів, що мають вичерпний досвід з вищезгаданих «дисциплін», допомагає юнакам та дівчатам розвивати лідерські якості, тренувати характер, врешті-решт, укріплює здоров’я молодих людей та блокує потребу у шкідливих звичках.
Дорослі пластуни у Кременчуці регулярно проводять табори та вишколи поблизу міських околиць, у селах біля Кременчука. Вишколи представляють собою тематичні інструктажі та практичні заняття для дітей та підлітків.
Тут молодь навчається розпалювати вогнище, розкладати та закріплювати намети, орієнтуватись на місцевості, надавати першу допомогу пораненим, куховарити в польових умовах, займається дельтапланеризмом, вивчає історію, обговорює актуальні проблеми сьогодення, грає у страйкбол.
Так, нещодавно, наприкінці травня, пластуни Кременчука провели Свято весни, залучивши до участі в заході вихованців патріотичного корпусу «ЦК Азов Кременчук». Таким чином, юні кременчужани реалізують нове проєвропейське свідоме і відповідальне суспільство, буквально – власними активними діями!
Цікаві історичні факти про скаутів ПЛАСТу
ПЛАСТ як організація виник ще в далекому 1912 році. Найперші пластуни об’єдналися ще на початку ХХ століття. Загалом утворення ПЛАСТ завжди відігравало для України значну роль. Починаючи з 1918 року багато пластунів вступало до лав українських визвольних армій. Такі відомі провідники УПА як Степан Бандера та Роман Шухевич були вихованцями Пласту.
Після Другої світової війни ПЛАСТ, динамічно розвивається в українських діаспорах по всьому світу, підтримуючи українські традиції на чужині. Батьки в українських діаспорах вважали за необхідне віддати свою дитину до ПЛАСТу. Так, пластунами були відома американська співачка українського походження Квітка Цісик; екс голова УГКЦ Любомир Гузар, перша жінка-астронавт українського походження Гайді-Марія Стефанішин Пайпер та інші відомі люди.
Відомий у всьому світі винахідник хард-диску Любомир Романків теж вихованець ПЛАСТу. Його перші диски свого часу придбав Стів Возняк і лише згодом було створено перший компютер, технологію якого розвинув Стів Джобс.
Зараз багато дорослих пластунів приймають участь у війні на сході України, а сама організація НСОУ ПЛАСТ окрім виховання молоді, залучена у різних волонтерських програмах з питань допомоги українським бійцям.
Фото взяті зі сторінки Кременчуцької організації НСОУ ПЛАСТ у соціальній мережі Facebook.
Автор матеріалу $mirnoVa