З літературним менеджером відомого молодого письменника Макса Кідрука, мешканцем міста Рівне Марком Оплачко, мене познайомили соцмережі. Саме Марк допоміг організувати приїзд до Кременчука львівського письменника і сценариста Сергія Бута з презентацією його першого роману «Листи з того світу», яка відбулася в нашому місті у жовтні минулого року. Автор власної поетичної збірки «.МИ», Марк вдумливо і доступно розмірковує на предмет того, чим є сьогоднішня українська література і чи є перспективи у її авторів. Про це та інше — далі в матеріалі.
ЦИТАТНИК:
Обличчям української літератури є молода людина, якій завжди казали, що нічого не можна зробити, що «всепропало», що ніхто не читає… у якої втім десь далеко в голові зароджується усвідомлення, що це насправді не так 🙂
Літературний менеджмент, як на мене, є напрямком діяльності, котрий включає в себе з одного боку літагентування (що, в свою чергу, є окремою сферою на Заході), а з іншого – промоцію авторів, організацію PR-кампаній та промотурів з новими книгами і т.п. (чим загалом мали б займатися видавництва).
Розкруткою сучасних українських авторів займаюся через те, що це вільна ніша, в якій мені подобається працювати! То чом би й ні?
Я не думаю, що варто працювати з тими авторами, книги яких тобі не подобаються. Певний, якщо робити будь-що тільки заради грошей, така робота точно не приноситиме задоволення. Щодо улюблених авторів… Можна сказати, любив Ремарка ще до того моменту, як це стало мейнстрімом. Також, Хемінгуей, Чехов, АйнРенд, Мартін Поллак, Ришард Капусцінський. Останнім часом захоплююся публіцистикою.
Знайомі довгий час пропонували мені, щоб організація «Література.РВ», засновником котрої я є, зробила презентацію рівненському письменнику Максу Кідруку. Тоді я Кідрука не знав і думав, що це якийсь чувак, який пише на рівні рівненської спілки письменників, тобто — погано. Через деякий час ми з командою згодилися й зробили невелику презентацію книги «Бот» і побачили автора на власні очі. А потім закрутилося…
Успішний сучасний автор? Це розумна людина, яка, найперше, пише цікаві історії. По-друге, це приваблива та комунікабельна особистість.
Щоб стати таким автором, необхідно не так вже й багато! Писати хороші історії, готувати презентації, їздити в тури з новими книгами, світитися у ЗМІ, бути активним у соцмережах…І бути винахідливим.
Багато хто думає, що заробляти літературою в Україні не реально і, на жаль, винятки ще не перейшли у правило. Але насправді немає нічого неможливого. Рецепт є тільки один – добре робити будь-яку роботу, за яку ти берешся. Чи то це книга, чи то це презентація, чи то це профіль у Фейсбуці. Це – робота письменника, яку потрібно робити добре. Крапка.
Якщо причесувати усіх під одну гребінку, то насправді різниця між адаптованістю до читання в різних регіонах країни не дуже велика. І на Заході, і на Сході, і на Півдні, і на Півночі нашої країни загалом читають мало. Єдина різниця в тому, що аудиторію на Заході, в силу історичних причин, легше розворушувати, вона менше перебувала під впливом Російської Імперії та Совка.
В мене Кременчук наразі асоціюється тільки з виробництвом вантажних автомобілів та вагонів.
Те, що десятки українських авторів пишуть про війну — це більше схоже на рефлексію суспільства, аніж на обов’язок самого автора. Такою є одна з функцій літератури. Письменники роблять наголоси на важливих моментах, підкреслюють малопомітне та ставлять запитання, на які варто шукати відповіді. В Україні письменник також не може просто бути письменником – він ще є публічною персоною, до думки якої дослухаються. Тож, дуже багато питань стосовно теми війни має бути висловлено й обговорено. У нас надто багато замовчуваних і болючих тем у спільній з Росією історії. Втім, кітч та спекуляції, нажаль, таки присутні. Однак, будь-яка спекуляція подібного роду завжди відчувається.
В Україні достатньо мати хорошу історію і наполегливість у стуканні до видавців.
Видатися, насправді, не проблема. Проблема у тому, щоб люди потім тебе купували!
Є схема і вона дуже проста – працювати над собою. Більше писати і більше читати. А потім ще більше писати, і ще більше читати. Тільки так можна досягти успіху у письменницькій справі.
Фото — з особистої сторінки Марка Оплачка у ВК та з фангрупи Макса Кідрука: https://vk.com/pulgrim, https://vk.com/max_kidruk
Автор матеріалу $mirnoVa, записано зі слів співрозмовника