Команда Міжнародної Лутературної Корпорації MERIDIAN CZERNOWITZ (Чернівці) та Сергій Жадан* у жовтні 2016 року, шляхом ідейного об’єднання культурних волонтерів з кількох десятків різних міст України, створили «мережу» українських громадських організацій. Метою всеукраїнського проекту МЕРЕЖА є культурний діалог та промоція сучасної української літератури в країні.
* Починаючи з 1999 року, Жадан є лауреатом та переможцем престижних українських та міжнародних літературних премій. В тому числі премій «Книга року BBC» в номінації «Найкраща книга десятиліття» («Ворошиловград») та «Angelus» як найкращий автор Центральної Європи (за роман «Месопотамія»).
На думку відомого письменника, сьогодні є надзвичайно важливим «сполучити» розірвану війною країну за рахунок літератури. Це дасть змогу представникам преси, культурним діячам та волонтерам глибше осмислити і передати побачений та почутий досвід суспільству. Останнє ж, має на меті переживати лихо, що спіткало українців у ці часи, об’єднавшись.
Письменник, поет, суспільний діяч, харків’янин Сергій Жада
— В сьогоднішній Україні існує хай і недержавна, «неофіційна», проте часами надзвичайно ефективна мережа літературного менеджменту. Створили її ті, хто любить літературу й готовий займатися її промоцією – кожен у своєму місті, кожен так, як вважає це за доцільне. Саме ці люди фактично перебрали на себе функції державних «культурницьких» структур. Тому питання їхнього об’єднання та загального координування було лише питанням часу. Час, очевидно, прийшов – нам усім потрібно об’єднуватись, у нас у всіх попереду багато роботи. — зазначив співавтор проекту Сергій Жадан.
До МЕРЕЖІ увійшли такі міста: Харків, Полтава, КРЕМЕНЧУК, Черкаси, Дніпропетровськ, Запоріжжя, Київ, Кіровоград, Івано-Франківськ, Львів, Рівне, Луцьк, Ужгород, Тернопіль, Житомир, Вінниця, Хмельницький, Чернівці, Маріуполь, Краматорськ, Херсон, Миколаїв, Одеса, Ізмаїл, Ніжин, Мелітополь, Слов’янськ, Сєвєродонецьк.
У рамках МЕРЕЖІ Кременчук та інші міста України протягом 2016 року мають відвідати Андрій Любка, Дмитро Лазуткін, Катерина Бабкіна, Ірена Карпа, Юрій Андрухович, Юрій Іздрик, Тарас Прохасько і, власне, сам Сергій Жадан.
Перші два вищезгадані автори вже побували у нашому місті, надихнувшись Дніпром та смачними кременчуцькими ковбасами.
Поет та прозаїк Андрій Любка, мешканець Ужгорода
7 листопада 2015 року молодий і надзвичайно обдарований закарпатський письменник Андрій Любка, першим вирушивши в тур проекту, привіз до Кременчука власну дебютну прозову книгу. Пригодницький роман «Карбід» після виходу з друку був одразу ж номінований на Міжнародну літературну премію року BBC. Кременчужани зустріли автора тепло, залишивши по собі приємні враження та непідробні емоції. Наразі книга з автографом автора є у відділі абонементу Центральної міської бібліотеки Кременчука за адресою вулиця Соборна, 11.
Поет, кікбоксер, телеведучий, киянин Дмитро Лазуткін
Приїзд відомого поета Дмитра Лазуткіна до Кременчука відбувся цьогоріч 2 грудня. Зустріч зі студентами та шанувальника поетичного доробку автора пройшла у атмосфері живого спілкування, у залі ЦМБ по вулиці Соборній, 11. Дмитро також підписав для бібліотеки власну збірку поезій «Червона книга», яку привіз до Кременчука.
Наголошуючи, що проект охоплює територію всієї України та має представників у 28-ти містах, варто зазначити, що у нашому місті його було реалізовано за підтримки Управління культури і туризму виконавчого комітету Кременчуцької міської ради. Завдяки цьому зустрічі з авторами пройшли у приміщенні малої зали МПК та ЦМБ для дорослих Кременчука, вул. Соборна, 11.
ПРЯМА МОВА
Культурний волонтер проекту МЕРЕЖА та його співорганізатор у Кременчуці, журналіст Ольга Смірнова
— Із Жаданом мені, несамовитій прихильниці «ДЕПЕШ МОДУ» та «ВОРОШИЛОВГРАДУ», пощастило познайомитись у жовтні 2013. Тоді я допомагала місцевому меценатові Олегові Філіпасу в організації концерту гурту «ЖАДАН і Собаки у космосі» вперше у Кременчуці. Організувала пресу. Розмова із Сергієм видалася змістовною і перетікла у подальше дружнє спілкування. Журналісти, письменники, братія, знаєте споріднена. Під час минулорічного виступу Сергія у нас, (то був всеукраїнський тур із віршованою збіркою «Життя Марії», яку Жадан позапланово завіз до Кременя), поет познайомив мене із власним видавцем. Святослав Помєранцев є директором Міжнародного літературного фестивалю та видавництва MERIDIAN CZERNOWITZ. Незабаром у хлопців виникла спільна ідея — об’єднати міста України єдиними літературними платформами на місцях, у вигляді презентацій книг видатних український авторів, що друкуються у цьому видавництві.
Не те щоб до цього автори не возили в тури свої свіжовидані твори. Просто наразі коло міст, які мають відвідати українські письменники та поети, знані не тільки в Європі, а й у Америці та світі, збільшилось. Кременчук також отримав честь прийняти літературну естафету і з міста промислового та бізнесового наразі має всі шанси перетворитись на осередок культури та літератури. Це, безумовно, честь для всіх нас!
Керувати втіленням МЕРЕЖІ у нашому місті випала честь саме мені. Річ у тім, що влітку минулого року я реалізувала тут непролонгований проект «Літературний Ruh Dlya Diy», який викликав суспільний резонанс і зробив перші кроки на шляху до поширення споживання літератури у Кременчуці. Рецензію до цього проекту тоді написав Сергій Жадан, за що я надзвичайно йому вдячна. Бо його переконаність в тому, що нині рухатись і діяти у процесі створення нового європейського суспільства важливо для кожного українця, стала словами натхнення не тільки для мене.
Повертаючись до МЕРЕЖІ, зазначу, що особисту подяку за підтримку проекту також хотілося би висловити керівникові Управління культури та туризму нашого міста Володимиру Олександровичу Кондрашову, а також культурному волонтеру, художниці міжнародного рівня Валентині Крамаренко і завідуючій відділом абонементу Центральної міської бібліотеки Кременчука Інні Хмелик. Це люди, завдяки яким культура та література у Кременчуці — є! — куратор МЕРЕЖА.Кременчук та автор матеріалу — $mirnoVa.